Відстань до межі земельної ділянки.
Як не посваритись з сусідами через будівельні норми?

Що робити, якщо сусід зводить будинок чи саджає дерева біля межі з вашою ділянкою.

В рамках роботи програми “Обличчям до села” наші інженери консультували мешканців села з приводу різних юридичних питань. І сьогодні ми хочемо поговорити про одне з найчастіших запитань — що робити, якщо сусіди зводять будівлю чи саджають дерево на краю ділянки, поруч зі спільною межею.
Вирішити це питання може бути складно, адже кожен власник земельної ділянки вважає, що має право розпоряджатись своєю землею як завгодно. Проте, домовитися із сусідами буде куди простіше, якщо вони знатимуть — закон на вашому боці.

Питання відстані до будинків та зелених насаджень регулюються Державними будівельними нормами (ДБН). Тож, давайте з’ясуємо, на якій відстані від межі сусіди мають право зводити будівлі або саджати дерева.

Дерева та кущі

Державними будівельними нормами 79-92 «Житлові будинки для індивідуальних забудовників України» встановлено такі відстані для зелених насаджень:

 • від стін будинків і споруд до осі дерев — 5 м, для кущів — 1,5 м;
 • від межі сусідньої ділянки до осі дерев — 3 м, для кущів — 1 м.

Крім цього, гілки кущів та дерев не повинні перетинати меж сусідніх ділянок. Якщо на сусідню ділянку потрапляють гілки, що заважають власнику — він може самостійно відрізати це гілля. Тож, близько до паркану краще садити лише невисокі ягоди, овочі, трави та квіти.

 

 

Будинки та інші забудови

Згідно ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», відстань до бічної межі ділянки від найбільш виступної конструкції стіни повинна становити не менше 1 м. Крім цього, власник будівлі має забезпечити необхідні інженерно-технічні заходи, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок.

Відстань до літньої вбиральні та душу також регламентовано — не ближче, ніж в 15 метрах від житлового будинку і літньої кухні, і не менш ніж за 20 м від питного колодязя.

Є й норми щодо огорожі — вона має проходити по межі і не повинна створювати перешкод для використання за призначенням сусідської земельної ділянки, затінювати її тощо.

Як вирішити питання

Звичайно, краще почати з мирної розмови та наведення аргументів і цифр — можливо, сусіди підуть вам назустріч. Також ви можете звернутись до відповідної сільської ради — голова ради винесе ваше питання на засідання сесії та прийме компромісне рішення.

У випадку, якщо мирна розмова і рішення сільської ради не допомагають, зверніться до суду. Закон на вашому боці, і ви цілком можете примусити сусідів знести будинок, що заважає вам.

Якщо ви хочете дізнатись більше з цієї теми, або у вас виникли запитання — телефонуйте (067) 279-89-31. Ми завжди готові надати безкоштовну консультацію та допомогти у вирішенні вашого питання.

2 комментария

 • Оксана 21.10.2019 на16:15

  Отримала вичерпну відповідь.Дякую.

  Ответить
 • Зоряна 03.02.2020 на18:34

  Підкажіть будь ласка чи правильно мій сусід збудовав будинок на відстані 1м.від розмежування і водо стічні труби з будівлі вивів на розмежування.

  Ответить

Оставить комментарий